הדרך לביטחון כלכלי באמצעות נדל"ן להשקעה – פוסט שני בסדרה

החלטה משנת חיים

תסכימו איתי שהאנרגיה שאיתה אתם באים לתהליך של השקעה בנדל"ן היא זו שתקבע איך הוא יתנהל, איך תצאו ממנו וכמה תצליחו בו. וזה חשוב מהרבה סיבות כשהעיקרית שבהם היא זמן! והיות ואף אחד מאיתנו לא סובל מעודף זמן חבל לבזבז אותו אם לא בטוחים שזה מה שרוצים לעשות לפחות כרגע. לתת צ'אנס. 

אז נניח לרגע שאתם רציניים, שחשבתם על זה די הרבה זמן והחלטתם למצות את התהליך וללכת בו עקב בצד אגודל. הנה לכם מספר מרכיבים בסיסיים שיתנו לכם צידה משמעותית לדרך.

אומץ – מרכיב קריטי בתבשיל שנקרא השקעה בנדל"ן. אומץ פירושו לבחור בעשייה למרות הכל וזה כולל פחד ודאגה וחששות ולבטים וחוסר ידע ואי וודאות ובקיצור הכל מהכל. אומץ בתהליך אומר שלכל הגורמים המעכבים (חסמים) אנחנו הולכים לתת מענה כלשהו. את הפחד אנחנו לא נעלים אלא נקטין, את חוסר הידע נפתור באיתור ידע ואת אי הוודאות נגבה בתכנית כלכלית שתפקיד לצמצם ולקרב אותנו ככל שניתן להערכות ראליות של השוק. אומץ אומר שאנחנו נשאב כוחות מכל מי שיכול לעזור לנו ונבצע מהלכים שמעולם לא דמיינו שנעשה ושניתן מקום לחששות ולדאגות בכך שנהפוך כל דאגה לשאלה לדוגמא: "אין לי מושג כמה שכר דירה אני יכול לקבל באזור הזה" = "אלך לשכונה, אדפוק על דלתות של דירות דומות ואשאל את הדיירים כמה שכר דירה הם משלמים". 

משמעות לעתיד – רכישת נכס בין אם היא למגורים או להשקעה היא אחת ההוצאות הכספיות הגדולות שאדם עושה בחייו אם לא ההוצאה הכי גדולה שיעשה אי פעם ולכן יש לקחת את התהליך הזה ברצינות. מה זה ברצינות? זה אומר שצריך לפנות לזה זמן ביומן כדי שתוכלו לקדם את זה. זמן ללמידה ולעשייה, זמן למחשבה ולהליכה בשטח כדי לראות נכסים ולהכיר את האזור וזמן כדי לשאול את השכנים ולהצליב מידע.

המשמעות לעתיד היא קריטית מפני שצעד שלא נעשה במחשבה מעמיקה יכול לעלות בטעויות יקרות מאוד שהתוצאות שלהן יכולות להיות הרסניות להתנהלות הכלכלית של המשפחה ולכן אסור לעשות כל צעד מבלי לתת לו את מלא תשומת הלב. קחו אחריות מלאה על התהליך ותוצאותיו.

שיתוף הבית – אתם לא לבד! השקעה בנכס הוא אירוע כלכלי הנוגע לכל המשפחה ואתם חייבים להקדיש לזה מחשבה משותפת. הרבה שאלות עולות על הרקע הזה? מי מכם הולך להוביל את המהלך (בהנחה ואם זוג)? מתי בן הזוג השני נכנס לתמונה? מי הולך לראות את הנכסים? ומי נמצא בקשר עם הבנקים לקבל ההצעות? מי פנוי יותר וגמיש בשעות ומי יכול לעשות טלפונים או לגלוש ביד 2? מאוד חשוב לתאם את הפרוצדורות הללו כדי למנוע עיכובים בתהליך. אצלנו זה עבד ככה שאני הייתי יותר פנויה אז אני הלכתי לראות את הנכסים שנראו לי מחקר השוק שעשיתי וכשהיה נכס ששקלתי להתקדם איתו הלכתי לביקור חוזר ביחד עם בן זוגי.  

מבט קדימה כמו סוס – תמיד יהיו את אלו שירצו להרפות את ידיכם. בכל פעם שזה קורה אני מציעה לכם לבדוק שני דברים. האחד – האם הם משקיעים בנדל"ן? שתיים – למה הם לא משקיעים בנדל"ן? אם הם משקיעים בנדל"ן תנסו להבין למה הם עושים את זה ומה התובנות שלהם? אם הם לא משקיעים בנדל"ן אין לכם מה להקשיב להם בכלל. לאנשים רבים יש נטייה לייעץ בנושא שהם בכלל לא מכירים וזה נושא בפני עצמו למחשבה. איפה הרצון שלכם להשקיע בנדל"ן פוגש אותם? ואם הם השקיעו ונכשלו תשאלו אותם מה קרה? תלמדו מהם מה לא לעשות. תזכרו שמכל אדם יש מה ללמוד אם זה לחיוב ואם זה לא.

היו ממוקדים ואל תתנו לאנשים שלא משקיעים בהצלחה בנדל"ן לבלבל אתכם או להסיט אתכם מהמסלול שבו אתם יודעים שרבים כן מצליחים בו. תדהרו כמו סוס שמצמצמים לו את שדה הראייה כדי שיהיה מכוון מטרה ושדעתו לא תוסח.

למידה עצמית – ככל שתעמיקו יותר ככה תצליחו יותר ואין כאן קסמים. הרשת מלאה בסרטונים חינמים ולפעמים ניתן לאבד את הדרך בתוך ים של מידע שהוא אינסופי. קחו לכם את הזמן להתעמק בחומרים ולצד זה הגבילו את עצמכם בזמן. מרוב שזה אינסופי זה פשוט לא נגמר והחודשים יעברו ולא תפעלו מרוב למידה. היצמדו למישהו שכבר עשה את זה ושאתם סומכים עליו שיוביל אתכם בדרך ופעלו.

כל זה לא במקום למידה יסודית של כל צעד ככל שאתם מתקדמים בתהליך. אתם לא חייבים לשלוט בכל המידע עד לפסיק האחרון. יש אנשי מקצוע טובים שיכולים לעזור לכם בדרך, את חלקם אתם גם חייבים ע"פ חוק, תלמדו להיעזר בהם לטובתכם. 

להיכשל קדימה – אני אוהבת את צמד המילים הללו מפני שהם מאפשרים זרימה ותהליך ורצף בעשייה שהיא קריטית להשלמת התהליך. תשמעו, אתם לא משקיעים מנוסים ויתכן שיהיו פה ושם טעויות או תסכולים וזה חלק מהתהליך. כן, הכי טוב שהכל זורם אבל המציאות היא שכשעושים משהו בפעם הראשונה יש דברים שלא הולכים כמו שהיינו רוצים וצריך להיות ערוכים לזה שיתכן וזה יקרה. החוכמה תהיה להגיב בזמן, לתקן ולהמשיך בעשייה.

בסיס כלכלי – שלא תגידו שלא ידעתם. לפני שיוצאים לדרך ומחפשים מימון או את הנכס המבוקש להשקעה חייבים להתנהל לפחות במאוזן מבחינה כלכלית בתוך התא המשפחתי. למה לפחות במאוזן? מפני שהמצב הרצוי והייתי מאוד שמחה אם כל משק בית היה מתנהל עם תכנית חיסכון מעבר להוצאות השוטפות. כשאתם מתנהלים במאוזן הסיכוי להצליח בהשקעת הנדל"ן עולה פלאים מפני שלבוא ממקום בטוח כלכלית, ממקום של כוח, הרבה יותר כיף ונכון. הקפידו על כך. חיסכון משמעותי בצד יעשה את כל ההבדל ויאפשר עשייה משוחררת מלחצים כלכליים.

יצירתיות – שם המשחק. אתמול שיחקתי רמיקוב עם הבת שלי במשחק שלקח בערך שעה! מגוון השילובים והסדרות שהיא יצרה גרמו לי להתרגשות רבה. הייתה בה יצירתיות רבה והיא זו שסייעה לה לנצח אותי 😊. כשאתם בוחרים "לשחק את המשחק" אתם מחויבים ליצירתיות. אני זוכרת שראיתי מודעה של חברה שלי שמחפשת דיירים להשכרת הנכס שלה. המודעה התפרסמה יותר משלושה חודשים. כששאלתי אותה מה לדעתה הסיבה שבגללה היא לא מצליחה להשכיר אותה והאם בכלל מגיעים אנשים היא טענה שהבית לא מותאם למשפחה. כשחשבנו ביחד על שיפוץ קל ויצירת חדר נוסף והיא הרימה את הכפפה הדירה הושכרה תוך מספר ימים. בינגו – יצירתיות!

התמדה – מזה צריך הרבה ובשפע. כשהלכתי ברגליים לחפש את הנכס שלי להשקעה הגעתי בערך 30!!! פעם לאזור. האחד היה קטן מדי והשני לא נראה לי וזה שכבר כן נראה לי פתאום בעלי הבית חזרו בהם מלמכור. ולפני שבכלל נכנסתי אל תוך הנכסים הלכתי להכיר את האזור וכל זה היה ברגליים אני מזכירה לכם. ההתמדה שלי הביאה את העסקה הנכונה עבורי מפני שבכל פעם שבאתי לאזור וביקרתי בתוך הבתים למדתי עוד. כל דירה שראיתי קידמה אותי לעבר סגירת העסקה הסופית ואם הייתי מוותרת על התהליך שהוא לפעמים סיזיפי, לא היה ברשותי כיום נכס להשקעה. הלכתי בחושך, בבוקר, בגשם ובשמש. הלכתי כשהתאים לבעלי הבית להראות לי את הנכס והלכתי כשהתאים למתווך לתאם לי רצף של ביקורים. עליתי וירדתי אינסוף של מדרגות בדרך וההתמדה השתלמה.   

FOCUS IS EVERYTHING – כשאנחנו ממוקדים אנחנו מתקדמים בכל דבר בחיים וכדי להבטיח תוצאות אחרי שקצת גלשתם והתפזרתם הגיע הזמן להתכנס ולהתמקד. יש לו כוח למיקוד, הוא אוגר אנרגיה שמייצרת תנופה ועוצמה והנעה קדימה. כשכל הכוחות מכוונים ONE WAY הדברים חייבים לזוז פשוט כי ככה זה. תבדקו אותי ותראו שהצדק איתי 😊.

בפוסט הבא: שיעור שלישי: למה נדל"ן? למה נדל"ן בארץ? ולמה יד 2?

הפוסט הקודם: שיעור ראשון: הקדמה

 

השארת תגובה