10 שאלות מנחות על ניהול הזמן הכלכלי שלכם

ברגע הזה, שהיה די לפני הרבה שנים, שהבנתי שלהקשיב לעצמי הוא הדבר הנכון לעשות – כל חיי השתנו לטובה מקצה אל הקצה. מצד אחד מצאתי את עצמי מאוד מכונסת פנימה ועסוקה בעניינים שלי ומצד שני ראיתי כמה אני מתקדמת ביחס לעצמי ולשאיפות שהיו לי באותו הזמן. לצד זה התלוותה מפעם לפעם ההרגשה של היותי "עוף מסוג אחר", זו שליוותה אותי שנים ונהגה להתעורר מפעם לפעם. שאלתי את עצמי "למה את לא יותר ככה וככה?" יותר מפעם אחת וככל שהזמן עבר שמתי לב שאני הכי לא לבד בהרגשות הללו. כשהתחלתי ללוות אנשים באופן קבוע ראיתי שההרגשה הזו מאוד נוכחת בכולם במידה כזו או אחרת והבנתי יותר ויותר את מה שהרגשתי עמוק בפנים שנים ארוכות – שזה הייחוד שלנו כבני אדם – להיות קצת "עוף מסוג אחר". ככה אנחנו מביאים את עצמנו לעולם בדרכנו המיוחדת שהיא כל כך רק שלנו. ככה נפתחות עבורנו הדלתות שצריכות להיפתח וככה אנחנו יוצרים בעצמנו את המסע האישי במציאות שהיא רק שלנו.

אתמול הייתי (לא רק נוכחת) והפנמתי בפעם החמישית תובנות שמביא ניב פארן מקבוצת לדעת. למה בפעם החמישית? מפני שאני מאמינה שחזרתיות היא אם כל המיומנויות (לא מצאתי את מקור המשפט) ולדעתי כל ידע שאני רוצה שיהיה מוטמע ושגור בתוכי אני חייבת לחזור עליו שוב ושוב ותכל'ס כולנו יודעים את זה, נכון?

בכל פעם שהקשבתי לתובנות של ניב לקחתי אותן להלך הרוח שבו הייתי והפעם עשיתי את אותו הדבר ולקחתי אותן אל עולמות התוכן שלי שנוגעים כולם ליצירת סדר וביטחון כלכלי בהווה ולעתיד והנה הן לפניכם.

מתי אתם צומחים כבני אדם?

"אני חושבת שהיית יכול לעשות שימוש יותר טוב בזמן," אמרה,

"מאשר לבזבז אותו על חידות שאין להם פתרון."

"לו הכרת את הזמן כמוני," אמר הכובען,

"לא היית מדברת על לבזבז אותו, הוא לא אחד שמתבזבז!"

"אני לא יודעת למה אתה מתכוון," אמרה אליס.

"ודאי שלא!" אמר הכובען, מנער את ראשו בבוז.

"אני מתערב שלא דיברת עם הזמן אפילו פעם אחת!"

"אולי לא," ענתה אליס בזהירות "אבל אני יודעת איך לנצל אותו."

"זהו! זה מסביר הכל," אמר הכובען "הוא לא סובל שמנצלים אותו.

ובכן, לו ידעת לשמור איתו על יחסים טובים,

היה עושה בשעון כמעט כל מה שהיית מבקשת ממנו."

– הציטוט מתוך עליסה בארץ הפלאות מאת לואיס קרול.

הזמן שלנו, המשאב העיקרי אם לא הההעיקרי שבהם חייב שנשקיע בו מחשבה והרבה תשומת לב. מה אנחנו רוצים לעשות איתו, עם הזמן, ברגע שאנחנו מבינים שכל רגע שחולף לא חוזר ושהיום אנחנו הכי צעירים שאי פעם נהיה? אז איך אתם מתכננים את הזמן שלכם בהנחה וחלק מאוד ניכר ממנו מוקדש לעבודה וחיים אישיים וכל היתר לשינה.

 1. האם יש לכם מטרות? דברים שאתם רוצים לעשות ולהגיע אליהם מבחינה כלכלית?
 2. האם משהו מהם נמצא בתוכנית השבועית שלכם?
 3. האם יש למטרות הללו סדר עדיפות ולוח זמנים לביצוע? לדוגמא – מטרה ראשונה היא לבקש העלאה בשכר – בינואר, מטרה שניה היא להוסיף שעות עבודה – במרץ, ומטרה שלישית היא לעשות סדר בביטוחים הפרטיים ולקחת עזרה מאיש מקצוע בחודש ינואר.
 4. האם אתם מתכננים את סדר היום שלכם למחר ערב לפני? המלצה חמה. כשאנחנו "ישנים על זה" תהליך ההפנמה והיישום מתחיל כבר בשינה.
 5. האם אתם משבצים ביומן זמן ללמידה רצופה וללא הסחות דעת בנושא כסף, השקעות והתנהלות כלכלית נכונה?
 6. האם אתם מאצילים סמכויות? כן, אתם בתוך התא המשפחתי, לא חייבים לעשות הכל ואפשר בהחלט לקבל עזרה במקומות שצריך. אם אתם לא מיודדים עם המכתבים שמגיעים מחברות הביטוח בקשו עזרה ותראו שזה לא כל כך קשה להבין את הידע הבסיסי. אם אתם לא טובים בקניות ומרגישים שאתם מתפזרים וקונים יותר ממה שבאמת צריך, תעבירו לבן הזוג את המשימה הזו.
 7. האם גם אתם "קצת" דוחים טיפול בדברים הקשורים בכסף? מישהו חייב לכם כסף ולא נעים לכם לפנות אליו או שיש קנס תנועה שאתם צריכים לשלם ואתם מעבירים אותו ממקום למקום בבית במקום לשלם ולגמור עם זה? ביטלתם תשלום ואתם לא בודקים שבאמת חזר לכם הכסף? דברים קטנים כאלו שמשום מה תמיד פחות נוח להתעסק איתם.
 8. האם הדברים שחשובים לכם משובצים בשעות מסודרות בתוך היומן האישי?
 9. אם משובצת לכם ביומן פגישת תכנון שבועית שלכם עם עצמכם?
 10. האם יש לכם יעד הכלכלי שאתם רוצים להגיע אליו? אם כן, איפה משובצות ביומן הפעולות שיביאו אתכם אליו?  

צאו אל המסע שלכם

הזמן הכי טוב להתחיל הוא עכשיו אז הנה לכם הזדמנות לקחת את עצמכם ברצינות ובלי הסחות דעת להתמקד במה שחשוב לכם באמת. להתנתק ולהתרכז במה שחשוב ועדיף מוקדם בבוקר (השעות היותר טובות של רובנו) ולהיות קצת "עוף מוזר" כדי שאחרי שיעבור השבוע הבא תוכלו להגיד לעצמכם בחיוך "היי, זה היה שבוע שהיה כיף לחיות אותו, עשיתי בו פעולות משמעותיות שקידמו אותי עוד צעד אל היעד הכלכלי שלי".

ובנימה יותר אישית

זוכרים שבהתחלת הפוסט שיתפתי אתכם שזו הפעם החמישית שבה אני מקשיבה לניב פארן? אז אני שמחה להגיד שחלק ניכר מהתובנות שהבאתי לכם כאן היום הם כבר די בדמי ובנשמתי ולא, זה לא קרה ביום אחד. זה התפתח תוך כדי החזרתיות שלי על הדברים, על הפנמתם והטמעתם להיות חלק ממני. זה אפשרי!

תסדרו את המיטה שלכם בכל בוקר

הלכתי לחפש את הרצאתו של האדמירל וויליאם מקריוון, איש צבא מארצות הברית. זכרתי משפט שניב שיתף בהרצאה והלכתי לאתר את מקורותיו, הקשבתי והתאהבתי. כך שאם לסכם במשפט אחד (עכשיו אני מבינה למה ניב זכר אותו) הוא יהיה – סדרו את המיטה שלכם בכל בוקר. וזאת למה? מפני שבסידור המיטה ברגעים הראשונים של היום אתם:

 1. מבצעים את המשימה הראשונה שלכם לאותו היום.
 2. אתם מתנסים בהרגשת סיפוק קטנה על ההישג שביצעתם.
 3. אתם מקבלים עידוד לביצוע משימה נוספת ואז עוד אחת ועוד אחת.
 4. אתם תראו שהמשימות הקטנות שבחיים משנות ומשפיעות מאוד ושניסיון מוכיח שוב ושוב שאם אתם לא יכולים לעשות את המשימות הקטנות בצורה טובה, את המשימות הגדולות קשה להאמין שתצליחו אז תתחילו בקטן ועקבי.  
 5. בסוף היום אותה משימה קטנה שעשיתם בסידור המיטה התווספה להרבה משימות אחרות שביצעתם והרגשת הסיפוק עולה פלאים.

איך זה קשור לכסף, סדר וביטחון כלכלי? פשוט! איך שתנהלו את השקלים שלכם ככה תנהלו את האלפים שלכם. אנשים שמשקיעים מחשבה ביצירת סדר ובהירות במצבם הכלכלי ובוחרים מטרות כלכליות שחשובות להם, בצעדים קטנים ועקביים מגלים שהצליחו, ששינו את עולמם.

ועוד נימה אישית לאמיצים

ע"פ איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, "הציבור מחזיק בכ־1 טריליון שקלים בעו"ש ובפיקדונות אשר אינם מניבים לו תשואה, בסביבת ריבית אפסית". בכתבה הזו אמנם מדובר על ניירות ערך ואני יותר מכוונת נדל"ן אבל תיקחו מהציטוט הזה את העיקר – טריליון שקלים בעו"ש? כנראה שמספר לא קטן של אנשים שכחו שכסף צריך לנהל ולהשקיע כדי שהוא יעשה את תפקידו באופן הכי נכון ולא שיעלה אבק ויעצים את הבנקים שנהנים ממנו בזמן שאנחנו מפחדים לעשות איתו משהו אמיץ. לא חבל?

מרגישים שהגיע הזמן ליצירת סדר וביטחון כלכלי? מחפשים השקעת נדל"ן בפריפריה? אני כאן וכאן 😊

השארת תגובה